http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

עושים עסקים

אביבית שלומוביץ דהן - פיתוח עסקי וארגוני, אימון והדרכה

 

 

אז איך הגעת להחלטה לפתוח עסק עצמאי?

הניסיון התעסוקתי שלי מהמגזר העסקי הארגוני. בשנה האחרונה הייתי מנכ"ל בעמותה ועבדתי עם ראש עיריית יקנעם והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. לפני כן,  5 שנים הייתי בבזק במחלקת הדרכה ופיתוח מנהלים-הובלתי שינויים אצל עובדים ומנהלים בדרגים שינויים בהיבטים של שיפור שירות ומכירות, עבודת צוות וממשקים ליווי ואימון מנהלים בחברה. בעבר הייתי מנהלת גיוס ב 012 ומנהלת משאבי אנוש בחברת סטארטאפ. שעבדתי בבזק - הרגשתי נוח מדי-ישבתי בעזריאלי, כולם הכירו אותי והייתה לי השפעה רבה על עובדים ומנהלים בחברה. היתה לי תשוקה לפתוח עסק עצמאי בגיל 50-תשוקה שהתממשה בגיל 31... אז עזבתי הכל בבת אחת (כן יש כאלו שקראו לי "משוגעת" ויש כאלו שאמרו "איזה אומץ!") ופתחתי את העסק שלי. אני אישה שמקבלת החלטות מאד מהר. כנגד כל הסיכויים, עם מחויבות למשפחה ומחויבויות פיננסיות החלטתי לפתוח חברה.

מהם הטיפים הטובים ביותר שאת יכולה לתת למי שמתלבט אם לפתוח עסק עצמאי?

  • לנהל עסק משמעו לא רק להיות טובה במה שאת עושה. אלא להיות בעלת יכולת לניהול אסטרטגי, פיננסי, שיווקי. ואם יש לי פער בנושא מסוימת-אני דואגת להתייעץ עם אנשים שמבינים בעניין.

  • אני חיה ונושמת יזמות ומחפשת כל הזמן הזדמנויות להכיר אנשים חדשים, לבצע שיתופי פעולה ולייצר השפעה אצל לקוחותיי. מי שמחליט לנהל עסק צריך להיות מאד פרואקטיבי-לא לחכות שדברים יקרו אלא ליצור, לעשות וליזום.

  • יזם צריך להיות עם אורך נשימה. לדעת שיש גם רגעי שפל בעסק רגעים שהם חולפים. דווקא ברגעים האלו צריך להיות עם חוסן ולא לשכוח את החזון והייעוד-למה בכלל פתחתי עסק? מה מניע אותי? אצלי הרצון להשפיע לצד מימוש עצמי הם מניעים חזקים.

  • טיפ נוסף הוא-חיוביות. אם אתה טיפוס פסימי שרואה כל הזמן למה לא לעשות, למה לא נסות-עדיף שתהיה שכיר. הרי הסביבה (חברים, משפחה) לרוב יגידו לנו כבר למה אתה צריך את הכאב ראש הזה? את חוסר היציבות? אתה לא רוצה לקבל משכורת קבועה כל חודש? אם אתם רואים רק את ה"לא" אל תפתחו עסק עצמאי.

  • הניסיון עושה את ההבדל אבל האישיות יותר. בהשכלה שלי אני בעלת תואר שני ביעוץ ופיתוח ארגוני, ובעלת תואר ראשון במדעי התנהגות בהתמחות עם ניהול משאבי אנוש. יש לי תעודת מאמנת בשיטת מיקוד בתוצאות מאי"קא-האיגוד הישראלי לקואצ'ינג ממוקד תוצאות. (כך גם שאר הצוות שלי) עם זאת- היכולת הבינאישית, הכימיה, יצירת האמון וקשר אישי עם הלקוחות היא מבחינתי לב העניין. מה שווה השכלה אם אין לך כישורים בסיסיים ברתימת הלקוח או הקולגות שלך?

  •  

מי צריך יעוץ לעסק או לארגון?

כל עסק או ארגון שואף להרוויח יותר, לתת ערך, להתפתח ולצמוח. בין אם מדובר בעסק של אדם אחד או ארגון המונה מאות עובדים. העניין הוא שהרבה בעלי עסקים או מנהלים בארגונים חושבים שאם הם ינחיתו שינוי כזה או אחר אז כולם "יתיישרו" והשינוי יעבור חלק. או לחילופין הם יודעים לאן הם רוצים לקחת את העסק או היחידה אבל אין להם את הכלים הבינאישיים, התקשורתיים, ההדרכתיים, הייעוציים לבצע זאת. אנחנו עוסקים בשינוי. מגיעים למקום שמנוהל בצורה מסוימת ובתהליך ממוקד מלווים ומנחים שינוי לשיפור. השינויים מגוונים למשל ליווי וניהול תהליכי מכירה לצורך הגדלת הכנסות, ליווי מנהלים ומתן כלים לניהול (במקום לכבות שריפות נותנים להם כלים לתכנון וביצוע משימות, ניהול עצמי, ניהול צוות ועוד), חיזוק מיומנויות שירות ללקוחות, בניית תכניות שיווק לעסק, בניית תהליכי עבודה ובקרה, שיפור תקשורת בין יחידות העסק ושימור עובדים וניהול המשאב האנושי.

בגדול אנחנו מתמקדים ב 4 תחומים: שירות ומכירות, פיתוח וליווי מנהלים, יעוץ שיווקי לעסקים וניהול משאבי אנוש.

 

איך אתם מבצעים שינוי בפועל?

האחריות המקצועית שלנו דורשת להתעדכן ולהתחדש בכל מה שקורה בארץ ובעולם בעולמות פיתוח הארגון והעסק, עם זאת "ארגז הכלים" שלנו כולל אבחון- זיהוי עוצמות לצד גורמים המעכבים את העסק ממימוש מטרותיו. האבחון יתקיים על מחלקה ספציפית או על כל יחידות העסק. בסיום האבחון מוגש למנהל דו''ח המלצות מפורטות ליישום. הדרכות וסדנאות-במקומות בהם יש צוותים ורוצים לבצע שינוי קבוצתי ניעזר באמצעי הזה. ההדרכות שלנו מאד יישומיות, מעשיות וחוויתיות. אנחנו לא מאמינים בהרצאות ולכן בכל תהליך המשתתפים מדמים את מצב האמת הקרוב ביותר למציאות בעבודה שלהם. כלי נוסף הוא ליווי ואימון ממוקד- בדר"כ שרוצים לבצע שינוי אחד על אחד עם מנהל או בעל תפקיד מסוים. עובדים גם על היבטים רגשיים/חסמים לצד פעולות התנהגותיות לשינוי. הכל מחובר מאד לעסק וניתן להציב יעדים ומדדים לתהליכי השינוי שנרצה לבצע.

עסקים וקהילה-שילוב מנצח

אני פעילה לקידום נשים-הייתי מנטורית 3 שנים ברוח נשית-עמותה לקידום עצמאות כלכלית של נשים שעברו אלימות. לפני 8 חודשים עברנו מהמרכז למכמנים כי רצינו לגדל את הבנות בסביבה עם איכות חיים בקהילה.  החלטתי להמשיך ולתרום לקהילה אך הפעם להתחבר לנשים בעלות עסקים. כל עסק בין אם הוא קטן או גדול יכול לגלות מעורבות חברתית. מתוך המחשבה הזו ייסדתי את מיזם נשים ועסקים בקהילת משגב והסביבה- אחת לחודש, נפגשות נשים עצמאיות לסדנה קבוצתית מעשית שאני מעבירה להן לקידום העסק שלהן. הרציונל לתכנית נבע מכך שהרבה נשים עצמאיות, טובות מאד בעולם התוכן שלהן אך לא תמיד יש להן את מערך הכלים הרחב לניהול עסק- שיווק, מכירות, תקציב, שירות לקוחות, שימור לקוחות, אסטרטגיה עסקית, נטוורקינג- כל נושא כזה הוא עולם תוכן שלם בפני עצמו ואישה שהחליטה לממש את עצמה באמצעות עסק עצמאי שבו היא רוצה להרוויח- חייבת לצאת מאזור הנוחות שלה, לשלוט בתכנים האלו ולנהל את התחומים האלו. אגב, ניתן להמשיך ולהצטרף למפגשים.

 

 

אביבית שלומוביץ

www.tenpitronot.com

055-882-5533

tenpitronot@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

1369 צפיות