http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

ביקור ראש הממשלה במשגב וחנוכת גן לאומי יודפת העתיקה

כבוד ראש הממשלה חה"כ בנימין נתניהו

שר העליה, הקליטה, ירושלים והתפוצות – חה"כ זאב אלקין

מנכ"ל רשות שמורות הטבע – מר שאול גולדשטיין

 

אורחים נכבדים,

 

לפני כחמש שנים, בועידת הגליל שהתקיימה בבית שאן, ציין ראש הממשלה בנאומו שני נושאים שלכאורה אינם  קשורים, אבל במבט שני הם קשורים מאוד: מנית את אתרי המורשת הלאומיים בגליל, וסיפרת שקראת שוב קטעים בספרו של יוסף בן מתתיהו "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים" (בתרגום החדש).

 

לאחר הנאום פניתי אליך בבקשה לשלב גם את אתר יודפת העתיקה בתוכנית "תמר" על מנת לאפשר את פיתוחו ושימורו כאתר מורשת לאומי. והנה היום, כעבור חמש שנים של תכנון, התחבטויות, תקצוב וביצוע אנו נמצאים כאן, למרגלות ההר, וחונכים את הגן הלאומי ביודפת העתיקה. עבור רבים מאיתנו, הקמת האתר היפה הזה, היא חזון וחלום של שנים שהפך למציאות.

 

המרד הגדול החל כאן, ביודפת שבגליל. לכאן הגיע הלגיון הרומאי שנחת בעכו, ולאחר מצור בן 47 ימים, ולחימה עיקשת מצד היהודים שהתבצרו כאן, העיר נפלה. כאן נשבה יוסף בן מתתיהו, מפקד הגליל, שלימים הפך להיסטוריון הנודע יוספוס פלאביוס.

 

אומנם יודפת נחקקה בזיכרון הלאומי ברגעי הטרגדיה שלה, בחורבן ובהרג ההמוני, אולם לאותם רגעים קשים קדמו שנים רבות של חיים עשירים ותרבותיים. כאלפיים שנה לאחר מכן שבנו להתגורר ביודפת וחיים חזרו לזרום כאן, ובעקבותיהם ההתיישבות החדשה בגליל. כשישבנו יחד, כל השותפים להקמת הגן הלאומי, ניסינו לחשוב מה יהיה המוטיב המוביל של האתר, ומה אנו מבקשים שתהיה החוויה שהוא יותיר בלב המבקרים: בחרנו להדגיש את החיים. את שגרת היום-יום שהתקיימה כאן לאורך מאות שנים של התיישבות יהודית בגליל.

 

כמאמר שירו של זאב ז'בוטינסקי "למות או לכבוש את ההר, יודפת, מסדה, בית"ר", יש כאן הצדעה לגבורת המגנים, יש התפעמות מן האומץ והנחישות, אבל גם חוויה מרגשת והזדהות אנושית עם שגרת החיים שזרמה כאן, בין הסמטאות, בתוך הבתים הפרטיים, בין בורות המים, המקוואות ובתי המלאכה; התרגשות נוכח חפצים שימושיים שנשתמרו, נוכח המזוזות בפתחי הבתים והעדויות למלאכות היום-יום. הזדמנות אמיתית לשוטט בתוך עיר שדה יהודית גלילית טיפוסית מימי הבית השני.

 

וישנה גם הדילמה ההיסטורית הנצחית סביב מעשהו של יוסף בן מתתיהו, שבחר שלא להתאבד יחד עם שאר חבריו ולהסגיר את עצמו לרומאים. האם בגד בחבריו או שמא תרם תרומה ראויה וחשובה להנצחתם ולהיסטוריה? האם נכון היה למרוד כנגד הממלכה הרומית עם עליונותה הצבאית המוחלטת? מהו ניצחון ומהי מפלה בראי ההיסטוריה? אלה דילמות שממשיכות ללוות ולהאיר את חיינו, ובמקום הזה הן מקבלות פרספקטיבה עמוקה ומעוררת מחשבה.

 

יודפת העתיקה היא מקום מפגש אהוב ומוכר במשגב: בראש ובראשונה כאתר מורשת היסטורי אך גם כאתר טבע ופנאי, במיוחד כשמפציע הסתיו וההר מתכסה בהמוני חצבים, צאצאיהם של חצבים עתיקים שנשתלו כדי לסמן את גבולות העיר, ובעת האביב כשהעיריות משתלטות עליו.

 

לאורך שנים אנו מקיימים כאן טכסי קבלת ספר תורה, מקיפים את הגבעה, יורדים למערות ומפליגים בדמיון. אני שמח שהמקום הופך לנגיש ומזמין לכולם, וכבר היום, מרגע שנסלל כביש הגישה, מגיעים לכאן אלפי מבקרים שנהנים מסיפור הגבורה ומהנופים השובים.

 

המועצה האזורית משגב קיבלה את שמה מהפסוק "כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל" בספרו של יוסף בן מתתיהו (בתרגום הישן). משגב היא מועצה צעירה שהחלה את דרכה כחלק מתוכנית המצפים אי שם בשנות השמונים וכיום שומרת על יעודה המקורי לישוב הגליל,  עם אחוז גבוה של בני נוער וילדים, ואשר שמה דגש מיוחד על חינוך, איכות הסביבה ושכנות טובה.

 

במשגב 35 ישובים המרכיבים פסיפס של קהילות: 29 ישובים יהודים בעלי אופי כפרי ו- 6 כפרים בדואים שפיתוחם משכונות פחונים לכדי ישובי קבע מודרניים יכול לשמש דוגמא ומופת בכל המדינה; אנו שכנים ל- 30 רשויות, רובן מהחברה הערבית, וכאן, בינות הגבעות המוריקות, אנו מייצגים את המרחב הגלילי האופייני. לשמחתי הרבה, לאורך שנים ארוכות אנו חיים יחד בשכנות טובה ומשמרים את הרב-תרבותיות הזו.

 

השקעות הממשלה באזורנו ניכרות היטב ולראיה אנו ממשיכים לקלוט מאות משפחות מידי שנה המבקשות לקבוע את בתיהן ועתידן בלב הגליל. תנופת הפיתוח כוללת, בין היתר, בניית בתי ספר וגנים, סלילת כבישים, פיתוח ישובים והצמחת אזורי תעשיה. ואולם יש עוד רבות לעשות בכדי לקדם ולפתח את הגליל, לדאוג לאיכות החיים והסביבה, לקידום כלכלי ומקורות פרנסה.

 

לצד השגשוג והפריחה, אתגרים רבים עומדים בפני המועצה. אנו נאבקים מידי יום על מנת לשמר את  מקומנו, כאן בגליל. ההתיישבות במשגב היא צעירה ורגישה, לעיתים לא ממש מובנת ולא תמיד מקובלת. מעל במה זו אני קורא לממשלה לאמץ תוכנית פעולה לחיזוק הישובים בגליל וקידום חבל ארץ זה כמשימה לאומית – החל מהפיכתו של פארק תעשיות בר לב למוקד משיכה עבור תעשיות עתירות ידע, דרך עידוד הקליטה בישובים וכלה בשימור המרקם הכפרי ויצירת חיץ בינו לבין המרקם העירוני.

 

ויש לנו עוד הרבה חזונות וחלומות לממש.

 

 

אני מבקש להודות לאנשי פרויקט תמר (אתרי מורשת)  במשרד רה"מ, רט"ג, קק"ל, רשות העתיקות והישוב יודפת. תודה מיוחדת לראש הממשלה שאפשר את הנצחת סיפור הגבורה והחיים ביודפת בימי בית שני בימינו אלו.

2187 צפיות