http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

תכנית חומש שניה והשקעות במתקני ספורט

 

כמועצה אזורית משגב פועלת בשתי רמות: פיתוח המועצה והשירותים האזוריים, וביחד עם הישובים פיתוח הישובים והשירותים המקומיים. רובד היישובים מייחד את כל המועצות האזוריות, אבל במשגב מקבל דגש מיוחד. אנו מאמינים שהמעגל היישובי הוא מקור החוסן האמיתי הן של התושבים והן של הרשות ומקדישים לו תשומת לב ומשאבים, ותוכנית החומש היא אחת הדרכים לכך.

הקמת מבני ציבור דורשת סכומי כסף גבוהים, שרוב הישובים לא יכולים להשיג בכוחות עצמם. בשנים הראשונות של משגב המועצה הצליחה לגייס תרומות להקמת מבני הציבור, אבל בשל שינויים בכלכלה העולמית ומעילות שהיו בארה"ב, יכולת גיוס התרומות נמוכה מאוד, ובמשגב מתמקדת בישובים הבדואים ובמתקנים משולבים.

 

ויחד עם זאת, צרכי היישובים רק הולכים וגדלים. המיקוד שלנו בצמיחה והצלחת תכנית "ישוב לדורות" הביאה דרישה גוברת להגדלת האמצעים העומדים לרשות הישובים. תכנית החומש הראשונה נועדה לכך, והיא נחלה הצלחה בכל קנה מידה.

 

תכננו להשקיע כ- 50 מיליון ₪, כאשר המועצה תגייס חצי מהסכום. אנו בשלבי סיום התכנית, כאשר עד היום התכנית עומדת על כ- 75 מיליון ₪, והמועצה הצליחה לגייס סכום כפול מהמתוכנן.

 

לקראת תכנית החומש השנייה פנינו לישובים ושאלנו מה הצרכים נכון להיום. בתשובות היה דגש רב על הרחבת מבני ציבור, ובנוסף - מתקני ספורט או גני משחקים. מכאן נגזרו העקרונות לתכנית החומש הנכחית:

  • אנו נפעל לגייס לכל ישוב סכום משמעותי בין חצי מיליון למיליון ₪ (בתלות בגודל הישוב) להשקעה בפרויקט שהישוב יבחר
  • ערכנו בדיקה של מצאי מבני הציבור בישובים וחישבנו את צפיפות מצאי המבנים למספר התושבים. סדר הגיוס לישובים יהיה לפי הממוצע בין מיקום הישוב בדרוג צפיפות מבני הציבור לבין מיקום הישוב בתכנית החומש הראשונה
  • ישוב שהגיע תורו, אך מסיבה כלשהי הוא לא מוכן, התור יעבור לישוב הבא, תוך זמירת זכותו של הישוב לקבל את התקציב במועד מאוחר יותר
  • ועדת הנהלה של המועצה תשמש כועדת חריגים לבקשות ישובים בהם הצרכים הם אחרים

 

מליאת המועצה החלה לדון בתכנית, ולאחר אישורה התכנית תצא לדרך.

 

במקביל לכך פעלנו לגייס תקציבים להשקעה משמעותית במתקני ספורט במועצה. הצלחנו לגייס תקציבים משמעותיים למתקנים הבאים:

 

  • בניית אולם ספורט חדש לצד בית הספר החדש בלבון
  • הקמת מגרש כדורגל תקני במרכז המועצה
  • הסבת מגרש הכדורגל הקיים במרכז המועצה (עם בניית מגרש חדש)
  • הקמת מגרש קטרגל לאימונים שיוקם בכמאנה לשירות הישובים הצפוניים
  • הקמת מגרש קטרגל לאימונים בסלאמה

 

זו תכנית בהיקף חסר תקדים במשגב, ואגפי המועצה פועלים כיום לתכנן וליישם אותה.בכל הפרויקטים הללו ישנה השתתפות עצמית של המועצה, ואנו יכולים לעמוד בכך בשל ההתנהלות הכספית האחראית והרצינית של משגב.

 

אני כותב את הטור הזה בהתרגשות: מדובר על תכנית בהיקף של מעל 100 מיליון ₪ למועצה ולישובים, דבר שמעולם לא היה קודם!

 

וכרגיל, אשמח לקבל התייחסויות והערות.

 

שלכם,

 

רון

 

 

 

389 צפיות