http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

חדשנות

 

כמי שהגיע למועצה לאחר עשרות שנים בהייטק, כל יום אני שואל את עצמי מה למדתי היום, איזה שירות נתתי, והאם אנחנו במגמת שיפור.

 

כל אירגון צריך להתחדש, מי יותר ומי פחות, אבל כולם צריכים. הסביבה משתנה, הטכנולוגיה רצה קדימה, הכלכלה אחרת, ועלינו להתאים את עצמנו, לבחון היכן אנו נמצאים ולאן אנו רוצים להגיע, וכיצד אנו מובילים את האירגון והמועצה קדימה.

 

בשנים האחרונות נשמע מושג חדש "עיר חכמה", בכוון הכללי של שימוש בטכנולוגיה לטובת העיר והתושבים. אני הופך והופך במושג זה ומחפש את המשמעות שלו אלינו, למשגב. טכנולוגיה קרובה מאוד אלי ואני אוהב להשתמש ולהמציא. אבל טכנולוגיה אינה המטרה בפני עצמה, הטכנולוגיה צריכה בראש ובראשונה לשרת את הצרכים שלנו.

 

במהלך השנים האחרונות הכנסנו אמצעים טכנולוגיים למשגב, בחלקם משתמשים יותר ובחלקם פחות. ועם זאת, האם זהו הכוון הנכון?

 

במקביל גם בעולם יש התפתחות במושג "עיר חכמה".  יותר ויותר רשויות בעולם מבינות שהנושא איננו טכנולוגי, אלא התחדשות וחדשנות המתאימים למקום, לתושבים, לזמן ולסביבה. התחדשות וחדשנות שאינן בהכרח טכנולוגיות. לאור זה אנחנו בוחנים את עצמנו, חושבים, מפתחים וממציאים כוונים חדשים. זאת בניגוד לחברות טכנולוגיות רבות המשקיעות בפיתוח פתרונות מוניציפאליים ודוחפות את הרשויות לאמץ אותן.

 

מה אנחנו מצפים מחדשנות? מ"רשות חכמה"?

 

בראש ובראשונה הקשבה. הקשבה בנפש חפצה ועם כל הלב. הבנת צרכינו כתושבים וישובים, שמירה על הייחודיות של כל ישוב וכווני ההתפתחות שלו. להבין שהחכמה ניתנה לרבים וחשוב להקשיב. חשוב עוד להתאים את הפתרונות לחזון וליעדים של המועצה. במהלך השנים הגדרנו את יעדי העל של המועצה בשבעה פרקים, כאשר לכל אחד מהפרקים יש פירוט המרחיב את היעדים לאותה שנה:

 

1.      החינוך בלב קהילת משגב

2.      פסיפס הישובים במשגב

3.      משגב בת קיימא

4.      משגב איתנה כלכלית

5.      תרבות ופנאי במשגב

6.      משגב בלב הגליל

7.      מועצת משגב

 

ומכאן גזרנו את הנושאים לחדשנות. בסקירה להלן אעבור על הנושאים בהם אנו מחדשים, ונמשיך לחדש.

 

ועם כל תכניות החדשנות שאנו מובילים, חשוב לי לשמוע אתכם, התושבים, בכל נושא שתחשבו לחדש בו. אשמח שתפנו אלי.

 

1.      חינוך:

 

                                 א.         הקמת קמפוס משגב

 

במקום בי"ס על יסודי אחד גדול עם כ- 2,000 תלמידים הקמנו שלושה בתי ספר: קציר משגב, אסיף משגב ועומר משגב. עברו כשנתיים וחצי מההחלטה והביצוע, וכיום באות אלינו משלחות מרשויות אחרות ללמוד מה עשינו וכיצד אנו מצליחים. מאחר ואנו פורצי דרך, משרד החינוך לא תמיד יודע כיצד לפעול עם המודל הייחודי שבנינו, וביחד, ותוך עבודה שוטפת עם המשרד אנו מתקדמים.

 

                                 ב.         לבון: בית ספר מדגים למאה ה-21

 

לאחר ההחלטה להקים בית ספר יסודי ממלכתי רביעי במשגב הצלחנו להכנס לתכנית כבי"ס מדגים למאה ה-21. בחרנו בדרך חדשנית להוביל את התכנון הפדגוגי ואת התכנון האדריכלי, באופן שלא היה עד היום במערכות החינוך. קלטנו מוביל פדגוגי בשלב התכנון, ויצרנו שילוב יחודי בין הפדגוגיה לאדריכלות.

 

                                  ג.          החממה הפדגוגית

 

כמובילי חדשנות רצינו להרחיב את המחדשים, שהרי החכמה ניתנה לרבים, ולצוותי ההוראה יש חלומות ורצונות לחדש גם כן. לכן הקמנו את החממה הפדגוגית בה נותנים למורים כר פעולה להגשים את החלומות שלהם בשיטות ותכניות פדגוגיות.

 

                                 ד.         שילוב תכניות בבתי הספר אורט סלאמה ועל יסודי משגב

 

לפני שנים שילוב בין תלמידי על יסודי משגב ואורט סלאמה נשמע חלום רחוק. שמתי זאת כמטרה כי בבתי הספר שלנו יש תלמידים נהדרים. יצרנו תכניות המשלבות תלמידים ותלמידות מבתי הספר אסיף משגב ואורט סלאמה, בנושאי רובוטיקה ורחפנים, והקבוצות הללו מגיעות להישגים גבוהים בכל קנה מידה.

 

2.      פסיפס הישובים

 

                                 א.         ישוב לדורות

 

התכנית האסטרטגית של משגב. נוצרה ופותחה בשיתוף ציבור של מאות תושבים, וכיום נמצאת בהטמעה בישובים. כל ישוב נכנס לתכנית בזמן המתאים לו. התכנית האסטרטגית מפתחת את מימדי הקיימות בישובים: קיימות קהילתית, קיימות סביבתית ומשילות ישובית. עד היום 17 ישובים נמצאים בשלבים שונים של התכנית, ומועצות רבות בוחנות אותה ומאמצות מה שמתאים להן.

 

                                 ב.         ישומון משגב

 

היינו בין הרשויות הראשונות לפיתוח יישומון לטלפונים חכמים, הזמין לאייפון ואנדרויד. היישומון מאפשר קבלת מידע מהמועצה, העברת פניות על מפגעים או תקלות, הזמנת כרטיסים למופעים, ועוד. אנחנו ממשיכים להוסיף תכונות ליישומון.

 

                                  ג.          התייעצות עם תושבים "תובנות"

 

לאחרונה התחלנו בהתייעצות עם הציבור תוך שימוש ב"תובנות", ועד היום התייעצנו בשלוש שאלות. ההתייחסויות והרעיונות שאנו מקבלים מהתושבים עוזרים לנו לקבל החלטות טובות יותר המתאימות ומותאמות לכולנו. אנו נמשיך ונוציא שאלות התייעצות, ומזמינים את כולם להכנס לאתר ההתייעצויות, להביע דעה, ולהתייחס לרעיונות שכתובים שם.

 

                                 ד.         תכנית החומש לישובי משגב, הראשונה, וההמשך בשניה

 

משגב נמצאת בגידול. אנו מצליחים לקלוט כ- 1,000 תושבים חדשים בשנה (כולל גידול טבעי ומצטרפים חדשים). המשמעות היא שמבני הציבור בישובים צריכים גם לגדול. הממשלה לא כ"כ עוזרת בנושא, ולכן יצרנו את תכנית החומש לישובי משגב. במסגרת התכנית הראשונה נבנו והורחבו כ- 30 מבנים בישובים בהשקעה משותפת של כ- 70 מיליון ₪. ראינו שהיוזמה הצליחה, ולכן החלטנו ממש לאחרונה להמשיך בתכנית חומש שנייה.

 

                                 ה.         בנייתו של ערב אל נעים כישוב מודרני

 

כיצד לוקחים ישוב בו גרים בצריפים ופחונים, ללא תשתיות בכלל: לא מים, אין חשמל, אין ביוב, בקיצור - אין, ומביאים אותו לישוב בו התנאים לתושבים כאלו שאנו נסכים לגור שם? זה האתגר בערב אל נעים.

כאשר בחנתי כיצד נגשים לפתרון ובניית הישוב האמירה הכללית היתה שצריך לפעול בסדר התכנון הנכון: תב"ע, תכנון מפורט, תשתיות ובתים. ידעתי שזה לא יעבוד, וחפשנו דרך אחרת.

עבדנו על יצירת אמון מערכתי: התושבים, המועצה והממשלה. קיצרנו בירוקרטיה והפכנו סדרים. הצלחנו. האמון נוצר, ואז יכולנו לבנות את הישוב עם כל הקשיים שהיו בדרך.

 

                                  ו.          מערכת בקרת פניות למועצה (CRM)

 

הוספנו מערכת פניות ציבור במוקד המועצה. מערכת זו מזהה את המתקשר ומאפשרת למוקדן להתייחס טוב יותר לפניות. כל פנייה נרשמת, ונערך ניתוח ומעקב אחרי הפניות. יישומון משגב מקושר למערכת זו, כך שכל פנייה שנשלחת מהיישומון נכנסת אוטומטית למערכת הפניות. לאחרונה הוספנו אפשרות לשלוח פניות בווטסאפ, שגם הן נכנסות ישירות למערכת ומועברות לטיפול ומעקב.

 

                                  ז.          מערכת GIS פתוחה לציבור - כעת באיפיון

 

אנו נמצאים כיום באפיון מערכת מידע גיאוגרפי לכל אגפי המועצה והחברות העירוניות שלנו, מערכת בה ישולבו המפות והתכניות השונות עם מידע תכנוני ואחר. אנו שואפים להביא לכך שחלקים מהמערכת יהיו פתוחים לציבור, כך שניתן יהיה להעלות שכבות שהציבור יוצר.

 

3.      משגב בת קיימא

 

                                 א.         כפריות מקיימת

 

מערכת התכנון במדינה מתמקדת בבניה העירונית, וכתוצאה מכך תקני התכנון מכתיבים סטנדרטים עירוניים גם במרחב הכפרי, ולדוגמה כמות התאורה, רוחב הכבישים ועוד. סברנו שחשוב ליצור תקני תכנון שיקחו בחשבון את היחודיות של המרחב הכפרי, את ההשתלבות הנדרשת בסביבה הטבעית ברוח הקיימות. לכן יזמנו והוצאנו חוברת הנחיות תכנון כפרי, וקיימנו את הכנס הראשון לכפריות מקיימת במשגב. כנס שזכה להענות מרשימה, וימשיך לפתח את הנושא.

 

                                 ב.         גן הקיימות

 

מזה שנים שמשגב מובילה את נושא הקיימות, והקמנו את גן הקיימות ללמד את הנושאים הללו בגני הילדים, בתי הספר, ולציבור הרחב. יזמנו בנייה של מבנה אקולוגי מדגים בגן הקיימות, מבנה שתוכנן ונבנה עם עקרונות של בנייה ירוקה ומקיימת, ומדגים כיצד ניתן לתכנן ולבנות כך. רתמנו את קק"ל אוסטרליה, ובעזרתם בנינו את המבנה המקיים בגן הקיימות.

 

                                  ג.          שקיפות מלאה בכל פעולות המועצה

 

השקפת העולם שלנו היא שכל דבר שהמועצה עושה, היא פועלת למען התושבים והישובים. כל פעולה כזו צריכה להיות שקופה לציבור. לכן פתחנו את כל מה שקורה במועצה לידיעת הציבור במספר דרכים: באתר המועצה בו אנו מפרסמים כל נושא וחומר שקשור אליו, באתרים קשורים כמו הועדה המקומית לתכנון ובניה, מרחבים ועוד, באתר הבלוגים של המועצה "שבילים ברשת", בפייסבוק, במידעון שבועי "עדכאן" הנשלח לכל התושבים, ועוד.

 

                                 ד.         בניה ירוקה במבני הציבור

 

נאמנים לעקרונות הקיימות, החלטנו שבכל בניה חדשה במבני הציבור במשגב נעבוד עם עקרונות הבניה הירוקה. למרות שעלות הבניה עולה, אנו מקדמים את העקרונות הללו. המבנה הראשון היה מבנה הקיימות בגן הקיימות במשגב, אחריו נבנה גן אלון במצפה אבי"ב, וכיום מתכננים את בית הספר החדש בלבון בעקרונות הבניה הירוקה.

 

4.      משגב איתנה כלכלית

                                 א.         שוברי תשלום ארנונה במייל

                                 ב.         תחבורה ציבורית לפי קריאה, וקו 265

                                  ג.          מעקב ובקרה אחר צריכות המים (בקולחי משגב)

5.      תרבות ופנאי במשגב

                                 א.         הזמנת כרטיסים לאירועי המועצה דרך היישומון ודרך האתר

                                 ב.         ביזור אירועי תרבות לישובים

                                  ג.          פיתוח הספריה כמוקד תרבות

6.      משגב בלב הגליל

                                 א.         הקמת אשכול בית הכרם

7.      מועצת משגב

                                 א.         מבנה אירגוני מטריצי

                                 ב.         מצלמות אבטחה בכל מוסדות הציבור ובמרחב השירותים במשגב

                                 ג.          חסכון בנייר והדפסות, מערכות ממוחשבות

 

 

 

362 צפיות