http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

יום הזיכרון מאי 2017 - בית העלמין במשגב

 

1.5.2017

 

נאום יום הזיכרון - בית העלמין

 

משפחות יקרות, אורחים נכבדים, חברים ותושבי משגב,

 

כמידי שנה ביום הזה אנו נפגשים בבית העלמין, לקיים את הטכס הצנוע והחשוב הזה, לחלוק מעט את הצער, הזיכרונות והמחשבות.

 

בבית העלמין הקטן והצעיר של משגב טמונים 18 חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה.

עימם ועם בני משפחותיהם אנו מתייחדים היום, עימם ועם חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ברחבי הארץ.

 

בכל שנה בשבוע העצוב הזה שמתחיל ביום הזיכרון לשואה ונמשך אל יום הזיכרון הזה, אני מוצא את עצמי תוהה ומתלבט איך נכון לציין את הזיכרון, איך להעביר את הלפיד, איך לתמוך במי שזקוק. איך לקלוט את האובדן העצום במלא מימדיו ובאותה שעה לעמוד פנים מול פנים אל מול האבל הפרטי, האישי, האנושי.

 

הקשבתי לפני שבועיים לדבריה הנוקבים של מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנפל במבצע "צוק איתן": "חשוב לי להגיד - היא אמרה אחרי הדיון הקשה בכנסת- מותר להתווכח עם משפחות שכולות. אני מעדיפה עשרה ויכוחים אמיתיים על פני אמפטיה מרוקנת מאחריות"

 

והרשו לי להוסיף: בכבוד, ברצינות, בעומק ובאחריות. חובתנו להקשיב בכוונה ובכנות, בלב פתוח ולהישיר מבט. כל החלטה וכל צעד צריכים להביא בחשבון את המבט הזה, של המשפחות הנושאות בנטל במלא כובדו, לכל ימי חייהם.

 

ימי הזיכרון ממקדים את תשומת הלב באובדן, אבל לכל האבדות האלה קדם יש, יש שוקק חיים ותוכן, יחיד ומיוחד לכל אדם, יקר וחד פעמי במרחבי היקום והזמן. את היש הזה אני רוצה לזכור ולהנחיל לדורות הבאים.

 

היהדות מקדשת את החיים, ואין זה מובן מאליו ולא הכרח בכל התרבויות. קדושת החיים מושרשת בקרבנו, אותנטית ומוטמעת בתפיסת העולם ובהלכות החיים, והלגיטימיות של המאבק נגזרת מקדושת החיים. להיאבק למען החיים ולא לחיות למען המאבק.

 

השנה היא שנת החמישים למלחמת ששת הימים. 779 חיילים נפלו במערכה, הצעירים שבהם היו יכולים להיות בני כ- 70 היום.

 

מלחמת ששת הימים הייתה ניצחון צבאי מזהיר שהביא בעקבותיו שינויים מפליגים בדמותה של המדינה הצעירה בכל תחום אפשרי. אינני יודע אם ניתן היה לחזות הכל מראש, אך ודאי שיש לשאוף לכך.

 

זו הליבה של מלאכת המדינאות והמנהיגות. להרחיק את המבט אל מעבר לניצחון בקרב, מעבר להישגים במערכה או במלחמה. לצפות אל עבר החיים שאחר כך, המקומות שאליהם אנחנו רוצים לצמוח, החזון והערכים, הרווחה ושמחת החיים, הדברים ששווה לחיות בשבילם. הדברים שאנו מוכנים גם למות למענם.

 

נתן אלתרמן כתב בשיר הנצחי:

 

נזמרנה את שיר אליפלט, ונגידה כולנו בקול

 

בליל קרב ברעום אש מזנקת,

בין אנשי הפלוגה קול עבר:

העמדה הקדמית מנותקת,

מלאי תחמושת אזל בה מכבר.

אז הרגיש אליפלט כאילו

הוא מוכרח את המלאי לחדש,

וכיוון שאין אופי במיל לו,

הוא זחל כך ישר מול האש.

 

דוד גרוסמן כותב על בנו, אורי, במעין המשך:

 

כשיצאת ללבנון, אמא אמרה שהדבר שהיא הכי פוחדת ממנו זה 'תסמונת אליפלט' שלך. פחדנו מאוד שכמו אליפלט שבשיר, אם יצטרכו לרוץ להציל פצוע, אתה תרוץ ישר מול האש, ואתה תהיה הראשון שיתנדב להביא מלאי תחמושת שאזל כבר מזמן. ושכפי שהיית כל חייך, בבית ובבית הספר ובשירות הצבאי שלך, וכפי שתמיד התנדבת לוותר על יציאה לחופשה, כי החייל האחר צריך את החופשה יותר ממך או מפני שהבית של ההוא במצב קשה יותר, כך בדיוק תפעל גם שם, בלבנון, אל מול הלחימה הקשה.

 

 

בהתמודדות עם האובדן הוקמו במשגב לאורך השנים מפעלי הנצחה רבים. מקומות מפגש יפהפיים ושוקקי חיים, מסעות אופניים ומרוצים, פינות חמד בישובים ובטבע ועוד.

 

בספרית משגב הקמנו חדר הנצחה שתוכלו לבקר בו ולהתייחד עם זכר הנופלים.

בכל המקומות הללו נושבת רוח של שלום ומאור פנים, של בית פתוח ומזמין.

 

מתוך הרקע הטראגי שממנו קמו - צמח חיוך. אולי אפילו תקווה. מתוך השכול והדמע צמחה גם המדינה, בפלא היסטורי, ובפעם השלישית שהעם היהודי עצמאי בישראל. המחיר גדול ונורא, ואיתו התקווה שהנופלים העניקו לנו. תמיד נזכור, לרגע לא נשכח אותם, ואתכם, משפחות יקרות.

 

חברים יקרים,

 

מי יתן ונזכה לכתת חרבותינו לאתים ולצאת ממעגל הדמים.

 

מי יתן ולא יתווספו עוד שמות צעירים למצבת השכול שלנו.

 

משפחות יקרות -

 

אנחנו אתכן ולצדכן, והלואי ונוכל להקל במעט במשא הכבד שלכן.

 

מי יתן ולא נדע עוד צער.

 

 

 

1112 צפיות