דבר העורך

מנהלי היומן

אלבום תמונות rss
מלאו כאן את כתובת ה-Email שלכם ותקבלו עדכון בכל פעם שיעודכן היומן שלי.
הצטרף הסר

רשומות אחרונות

ארכיון

אלבום תמונות

Loading
 

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

לוח השנה תשע"ז – הערכה לדורות הקודמים והוקרה לתושבי משגב
04/04/2017 12:12:50

לפני כ 2000- שנה, ליתר דיוק בחודש תמוז בשנת 67 לספירה, נפלה יודפת. המרד הגדול החל כאן, ביודפת שבגליל. לכאן הגיע הלגיון הרומאי שנחת בעכו, ולאחר מצור בן 47 ימים,ולחימה עיקשת מצד היהודים שהתבצרו כאן, נפלה העיר. כאן נשבה יוסף בן מתתיהו, מפקדהגליל, שלימים הפך להיסטוריון הנודע יוספוספלאביוס.

"ואספסיאנוס גמר לעלות על יודפתלהשחיתה, בשמעו כי נמלטו לתוכה רבים מאויביו ובדעתו כי המקום הוא משגב חזקלבני הגליל". בשל הלחימה העיקשת של מגני יודפת, עברו הרומאים וטבחו בכל מי שהיה בעיר, וכפי שפלאביוס כותב: "ומספר השבויים היה אלף ומאתים, אך מספר המתים בעת הכיבוש ובמלחמות אשר היו לפניו הגיע עד ארבעים אלף".

הרומאים השאירו את המתים בשטח, ולא הרשו לקבור אותם, ורק אחרי זמן מהבאו ואספו את העצמות לבורות, וכך מצאנו אותם לאחר אלפיים שנים.

אומנם יודפת נחקקה בזיכרון הלאומי ברגעי הטרגדיה שלה, בחורבן ובהרג ההמוני, אולם לאותם רגעים קשים קדמו שנים רבות של חיים עשירים ותרבותיים.

 

 

כ 2000- שנהלאחר מכן שבנו להתגורר ביודפת וחייםחזרו לזרום כאן, ובעקבותיהם ההתיישבות החדשה בגליל. כשישבנו יחד, כל השותפים להקמת הגן הלאומי, ניסינו לחשוב מה יהיה המוטיב המוביל של האתר, ומה אנו מבקשים שתהיה החוויה שהוא יותיר בלב המבקרים: בחרנו להדגיש את החיים. את שגרת היום-יום שהתקיימה כאן לאורך מאות שנים שלהתיישבות יהודית בגליל. כמאמר שירו של זאב ז'בוטינסקי "למות או לכבוש את ההר,יודפת, מסדה, בית"ר", יש כאן הצדעה לגבורת המגנים, יש התפעמות מן האומץ ומהנחישות, אבל גם חוויה מרגשת והזדהות אנושית עם שגרת החיים שזרמה כאן, בין הסמטאות,בתוך הבתים הפרטיים, בין בורות המים, המקוואות ובתי המלאכה; התרגשות נוכח חפצים שימושיים שנשתמרו, נוכח המזוזות בפתחי הבתים והעדויות למלאכות היום-יום.

הזדמנות אמיתית לשוטט בתוך עיר שדה יהודית גלילית טיפוסית מימי הבית השני. וקיימת גם הדילמה ההיסטורית הנצחית סביב מעשהו של יוסף בן מתתיהו. בן מתתיהו בחר שלא להתאבד יחד עם שאר חבריו,ולהסגיר את עצמו לרומאים. האם בגד בחבריו או שמא תרם תרומה ראויה וחשובה להנצחתם ולהיסטוריה? האם נכון היה למרוד כנגד הממלכה הרומית עם עליונותה הצבאית המוחלטת? מהו ניצחון ומהי מפלה בראי ההיסטוריה? אלה דילמות שממשיכות ללוות ולהאיר את חיינו, ובמקום הזה הן מקבלות פרספקטיבה עמוקה ומעוררת מחשבה.

יודפת העתיקה היא מקום מפגש אהוב ומוכר במשגב: בראש ובראשונה כאתר מורשת היסטורי אך גם כאתר טבע ופנאי, במיוחד כעת, כשמפציע הסתיו וההרמתכסה בהמוני חצבים - צאצאיהם שלחצבים עתיקים שנשתלו כדי לסמן אתגבולות העיר, וגם בעת האביב כשהעיריותמשתלטות עליו.לאורך שנים אנו מקיימים כאן טקסי קבלת ספר תורה, מקיפים את הגבעה, יורדים למערות ומפליגים בדמיון. אני שמח שהמקום הופך לנגיש ומזמין לכולם, וכבר היום, מרגע שסללנו את כביש הגישה, מגיעים לכאן אלפי מבקרים ששומעים את סיפור הגבורה, ונהנים מהנופים השובים.

המועצה האזורית משגב קיבלה את שמה מהפסוק "כי המקום הוא משגב חזק לבני הגליל" בספרו של יוסף בן מתתיהו)בתרגום הישן(. משגב היא מועצה צעירהשהחלה את דרכה כחלק מתוכנית המצפים אי שם בשנות ה 80- של המאה הקודמת וכיום שומרת על ייעודה המקורי ליישוב הגליל, עם אחוז גבוה של בני נוער וילדים,ואשר שמה דגש מיוחד על חינוך, על איכות הסביבה ועל שכנות טובה. במשך שנים חלמנו לפתח את אתר יודפת העתיקה, לספר את סיפור תחילתו של המרד הגדול, ולהעמיד לדיון את השאלות הקשות, שאלות שחלקן רלוונטיות גם בימינו.

בהמשך לבחירתנו לספר את סיפור החיים ביודפת ואת התכנון הראשוני של הנגשת האתר, סללנו כביש גישה היורד מהכניסה למושב יודפת לאתר יודפת העתיקה.

להזכיר: לפני הכביש החדש ההגעה לאתר הייתה בשביל המוביל למעיינות אבליים, שביל המקיף את יודפת ממערב ומדרום ומגיע לאתר. זו דרךעפר שלא תמיד הייתה עבירה לכלי רכב רכים.עם סלילת הכביש, ובשיתוף תוכנית "תמר" לאתרי מורשת לאומיים, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות, השגנו את התקציב לפרויקט, וסיימנו את התכנון. כיום אתר יודפת העתיק הנגיש ומשולט. אני מזמין את כל מי שטרם ביקר בו להגיע וללכתב מסלולים המסומנים, לקרוא את השלטים והכתובות, להכיר את החיים לפני המרד, ואת שקרה במרד, ולדון בשאלות שהצבנו כאן.

בהמשך אנו פועלים להקמת מרכז מבקרים שיספר על יודפת העתיקה, וכן על אתרים אחרים במשגב. מרכז מבקרים זה יהווה שער הכניסה לטיולים ולביקורים באתרים השונים במועצה.

לוח השנה תשע"ז שהוצאנו השבוע מוקדש בהערכה לדורות שחיו כאן לפני אלפיים שנים, ובהוקרה לכל משגב - ממשיכי הדרך. 

278 צפיות
פורסם ב- 04/04/2017 ,בשעה 12:12:50
להוסיף תגובה אין תגובות לרשומה זאת קישור ישיר לקטע בית

כל היומנים

sun - לשירות חברות הסטארט אפ בצפון אומרים שהיה פה אמנים ויוצרים אני ואתה נשנה את הגינה אנשי הגשם אתר צומח גבוהה יותר, מהירה יותר, חזקה יותר גן קיימות הבית הפתוח הופכים את בקעת בית הכרם לעמק תפארת החינוך - הלב הפועם של משגב הכל נוער המלאכים של כלבלאב העשרה ואומנויות הקומפוסטר כחיית מחמד התנדבות...זה אנחנו ויקי משגב זבל זבל תפריד זכויות בעלי חיים זריקת בריאות חיים בקהילה טיולים ומסעות יד ביד בגליל יד על הדופק - דיווחי משטרה וביטחון יומן המועצה יומן ספורט יומן רכזי טיולים יער האופניים והקהילה יש עבודה ישוב לדורות לא רק לנשים לחיים ארוכים מבקרים במשגב מדברים אמונה מדיה חברתית מועדון רוטרי משגב מוקד 107 מזכירי/ות ישובים מיומני הספרנית משגב קולטת משומשהו נוער ראס אל עין עד-כאן העתון המקוון של משגב עוד מעט 30 עושים עסקים על הדרך פורום מנהלני חינוך פתווו-ח צעירי משגב קבוצת YAD קול ההתחלות קונים - כאן קורס ועדים קיימות וסביבה קליק שביל סובב משגב שבילים ברגל תיירות במשגב תרבות