http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

נאום יום הזיכרון – בית העלמין

משפחות יקרות, אורחים נכבדים, חברים ותושבי משגב,

כמדי שנה ביום הזה אנו נפגשים כאן, איש איש, זיכרונותיו ומחשבותיו. מי שנושא אותם במיוחד ביום הזה ומי שחי אותן 365 ימים בשנה. אדם בתוך עצמו, ובכל זאת עננה אחת שורה מעלינו כולנו.

ועם שלם, שחלקו כאן בארץ וחלקו בארצות אחרות, עומד מלכת, ניצב מול לוחות האבן, עוצר בצידי כבישים, מי בבית העלמין ומי בביתו, מי עומד דומם על רגליו ומי ברוחו, דרכים שונות יש לנו להביע הזדהות ותמיכה.

בבית העלמין הקטן והצעיר של משגב טמונים 17- חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה, ובבתי עלמין אחרים טמונים עוד 18 חללים ממשגב. עימם ועם בני משפחותיהם אנו מתייחדים היום, עימם ועם חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה ברחבי הארץ.

ביום הזה בתי העלמין מתמלאים תנועה, הומים ממבקרים, פרחים טריים, שירה וטכסים. אך גם בשאר ימות השנה מהווה בית העלמין של משגב – המשך ישיר לקהילה ולחיים במשגב.
אנו פוקדים את המקום הזה כיחידים, המבקרים את יקיריהם, וכציבור התומך בחבריו. אנו מכירים אישית רבים מהשמות; והמקום, האבל והאובדן הם חלק מחיינו כאן.

מאיר שלו כותב על האבל ששזור עמוק כל כך במארג החיים בארץ, במונולוג של אב שכול מתוך ספרו 'עשיו':

אתה יודע כמה ימי זיכרון יש למשפחה כזאת בשנה?
יום הזיכרון של המדינה, ויום הזיכרון של החטיבה, ויום הזיכרון של היחידה, ושל הפיקוד ושל בית הספר ושל הכפר, שלא נשתעמם אפילו רגע.
והימי זיכרון שלי, מה אִתם?
היום שהוא נולד, והיום שהוא נפל, והיום שראיתי אותו בפעם האחרונה?
ומה עם רגע הזיכרון כשאתה עובר על יד עץ שהוא נפל ממנו כשהיה בן שש?
והדקה דומייה כשאתה רואה ברחוב מישהו שלמד אִתו בכיתה אחת,
ושניית זיכרון בגלל מישהו בלונדיני כמוהו?
והמקומות?
כמה שזה נדוש וכמה שזה נורא.
זה לא רק הקבר, זה גם האנדרטה של הכפר, והאנדרטה של החטיבה, והאנדרטה של הפיקוד, וגַלְעֵד פה וגַלְעֵד שם והלוח זיכרון בבית הספר.
וחוץ מזה יש המקום ששם הוא נהרג, שבארץ הזאת זה אף פעם לא רחוק יותר מדי מהבית, והמקום שלו ליד השולחן, וכשעורכים את השולחן אתה תמיד חושב אם לשים גם את הצלחת שלו.
וכששואלים אותך במשרד ממשלתי כמה ילדים יש לך? מה לענות?
שניים או שלושה?"

ואכן, ברבות השנים הפכו השכול והכאב לחלק מן היום יום בארץ. הוויה של זיכרון והנצחה. לא רק ברגעים מסוימים ולא רק במקומות מסוימים. זיכרון החיים הקטועים קנה לו אחיזה בחיים שנשארו.

איננו אנשי מלחמה ולא בשמחה יצאו בנינו אל הקרב. ההתנדבות הגורפת של בני ובנות משגב לחילות הקרביים בצה"ל נובעת דווקא מהרצון לזכות בחיי שלום.

המחויבות שלנו, לנו, לבנינו ובנותינו, לנכדינו ונכדותינו, היא לדעת שאנחנו עושים כל שלאל ידינו, כדי להגן עליהם וכדי למנוע את המלחמה הבאה;
והמחויבות שלנו היא גם לפעול בכל מאודינו כדי לשמור ולטפח את המפעל שהקמנו כאן.
מפעל שאינו רק פיסי, אלא גם רוחני, וערכי וההגנה עליו לא רק בכח הזרוע ולא רק מתוך רצון לשרוד.
אנו מחויבים לשמור ולהגן, אך גם לטפח ולפתח. 
 
חשוב שנשאל את עצמינו ונזכור בכל רגע על מה אנו נלחמים ומה אנו מבקשים לבנות כאן. למה אנו מקדישים את חיינו, ולעיתים אף מוסרים את חיינו. שנדע לשלב בין החרב לאת, בין המוכנות לקרב לחתירה לשלום ולחיים טובים. חשוב שנמשיך לבחון ולשאול שאלות, שנשמור ונכונן את הרוח.

בהתמודדות עם האובדן הוקמו במשגב לאורך השנים מפעלי הנצחה רבים. מקומות מפגש יפהפיים והומי חיים, מסעות אופניים ומרוצים, פינות חמד בישובים ובטבע ועוד.

בספרית משגב הקמנו חדר הנצחה שתוכלו לבקר בו ולהתייחד עם זכר הנופלים. חדר ההנצחה פתוח היום.
בכל המקומות הללו נושבת רוח של שלום ומאור פנים, של בית פתוח ומזמין לכולם, מתוך הרקע הטראגי שממנו קמו צמח חיוך. אולי אפילו תקווה.

חברים יקרים,

מי יתן ונזכה לכתת חרבותינו לאתים ולצאת ממעגל הדמים.
מי יתן ולא יתווספו עוד שמות צעירים למצבת השכול שלנו.

משפחות יקרות –  אנחנו כאן לצדכן, ונמשיך להיות, להקל, ובעיקר לומר שאנחנו זוכרים, ונמשיך ונזכור לעד.

מי יתן ולא נדע עוד צער.

 

1228 צפיות