http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%95%D7%A2%D7%A6%D7%94-%D7%90%D7%96%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%92%D7%91/190731637642996 שבילים ברשת

יומן המועצה

נושאים על הפרק - משולחן המועצה

יום הזיכרון מאי 2017 – קמפוס משגב

 

1/5/2017

 

יום הזיכרון מאי 2016 - קמפוס משגב

 

 

תלמידים, מורים, משפחות ואורחים יקרים,

בוגרים ששבים לכאן שנה אחרי שנה לתמוך ולהשתתף. מחממם את הלב.

 

 

כמידי שנה אנו נפגשים כאן, בפארק אוסטרליה על המדשאה היפה הזו, להעביר את שרביט הזיכרון, לזכור יחד את התלמידים והמורים שאיבדנו, ואת חללי מערכות ישראל בכל הארץ ובכל הדורות.

 

השנה מלאו 50 שנים למלחמת ששת הימים. מלחמה שאני זוכר כנער המתבונן בעולם המבוגרים, מקשיב כמו כולם ל"קול הרעם מקהיר" ולפרשנות המאירה של חיים הרצוג, מבין חצאי דברים ומשלים בדמיוני את השאר. אני זוכר את הנסיעות ברחבי הארץ הגדולה שאחרי המלחמה: לירושלים לכותל, לרמת הגולן. שיכרון של הצלחה.

 

חשבנו שזו תהיה המלחמה האחרונה. שהוכחנו לאזור ולעולם מה כוחנו, ושנוכל לכתת את חרבותנו לאיתים, וַחֲנִיתוֹתֵינוּ למזמרות, ומשם לא ישא גוי אל גוי חרב ולא נלמד עוד מלחמה.

 

אבל לא רק אני - הנער, לא הבנתי את הדברים בעת התרחשותם, אני חושב שגם מי שהוביל את הדברים לא ידע לשער כמה נשתנה, כמה נרחיק לכת ואיך יכולים הדברים להתגלגל מהישג מזהיר להתמודדות ארוכת שנים וקשה.

 

אתם צעירים ושמים את מבטחכם במי שמוביל אתכם. כך היו הדברים מאז ומעולם וכנראה שאי אפשר אחרת, אבל אל תוותרו לעולם על הזכות לחקור, לשאול ולדרוש תשובות.

אל תוותרו על הניסיון להבין - לא רק את הקרב, אלא גם את התכנית כולה, לא רק את המלחמה אלא גם את התוחלת והחזון והחלום, שלנו ושל הדורות הבאים.

זכרו בכל רגע למען מה אתם נלחמים, זכרו להיאבק למען החיים ולא לחיות למען המאבק.

 

ביום הזה אנו מבקשים לשמר ולהנציח את האהבות שלא ימומשו, היצירות שלא ייווצרו, החלומות שלא יתגשמו.

 

את הזיכרונות, התמונות, הקטעים שנכתבו ונשמרו -אנו מבקשים ללקט באהבה ולהציג לעיניכם בחֶדֶר הנופלים, שליד הספריה.

 

לכל איש יש שם. זה המשפט המצמרר המחבר את יום השואה ליום הזיכרון, הממשיך אל יום העצמאות. בימי הזיכרון שלי אני חוזר על השמות, רואה את הפנים, זוכר את החברים שנפלו.

 

אתם גדלים על המורשת והסיפורים, השמות והדמויות - אתם ראשונים בגיוס לצה"ל ובמחויבות לארצנו. גדלתם על ערכי האנושיות, הסובלנות, האהבה והחיבור לאדמה ולארץ, על תרומה והגשמה.

 

רבים מכם יוצאים לשנת שירות, מתגייסים לשירות צבאי משמעותי, תורמים לחברה, רואים את האחר, מחוברים לארץ, לאדמה, ולשורשים.

 

וזהו הכוח המניע אותנו. לקום מן הכאב ולהתחזק.

 

תלמידי י"ב יצאו בקרוב את החממה שביקשנו לבנות לכם כאן, לשרות צבאי ולחיים. אנא שמרו על עצמכם, על גופכם ועל נפשכם, ושובו שלמים ובריאים. 

 

אני מקווה ומתפלל שלא יתווספו שמות לרשימת השכול שלנו ומבטיח שנזכור את השמות שכבר שם.

 

 

והלואי ונצליח לשבור את מעגל הדמים שנקלענו אליו - אבות ובנים, סבתות ונכדים.

 

אני מתפלל ומייחל שלא נדע עוד שכול.

 

 

 

697 צפיות